CO zawiera trutka na gryzonie?
Na skuteczność trutki składają się:
Bromadiolon to rodzaj substancji chemicznej, który wpływa na zdolność krzepnięcia krwi u myszy i szczurów, i uszkadza ściany naczyń krwionośnych u gryzoni.
Gryzonie, które spożyły trutkę z Bromadiolonem, mogą wydawać się zdrowe przez kilka dni po spożyciu trucizny. Jednak zazwyczaj po ok. 7 dniach zaczynają się pojawiać u nich poważne problemy zdrowotne. Ich krew nie jest w stanie się prawidłowo zatrzymać, co powoduje krwotok wewnętrzny i ostatecznie sprawia, że gryzonie padają.
Bitrex (inaczej Benzoesan Denatonium) to związek o niezwykle gorzkim smaku, który zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa jako „najbardziej gorzka substancja znana człowiekowi”. Jest używany jako substancja powstrzymująca ludzi oraz zwierzęta przed spożyciem trutki. Z kolei myszy i szczury nie czują gorzkiego smaku pożywienia, dlatego chętnie zjadają trutkę.
Składnik mumifikujący hamuje rozkład martwych gryzoni i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Pomaga w zachowaniu ciał gryzoni w trutkach w suchym i nienaruszonym stanie przez pewien czas. Opóźnia rozkład zwłok i pomaga w zachowaniu higieny miejsca, w którym bytowały gryzonie.
Dlaczego trutka na myszy i szczury działa z opóźnieniem?
Głównym celem opóźnienia efektu trutki jest oszukanie gryzoni i sprawienie, że nie podejrzewają, iż trutka może być niebezpieczna.
Szczury są często bardzo ostrożne wobec nowych substancji i pokarmów, które pojawiają się w ich środowisku. W momencie, kiedy uznają, że pożywienie jest dla nich bezpieczne, wybierają się na posiłek całymi stadami.
W przypadku, gdyby trutka działała natychmiast, gryzonie mogłyby się jej wystrzegać i unikać jej spożycia. Ponadto, opóźnienie działania pozwala gryzoniom spożyć trutkę kilka razy, zanim zaczną odczuwać jej skutki.